четверг, 10 декабря 2015 г.

Урок основ здоров’я з використанням здоров’язберігаючих технологій Підготувала: кл. керівник 4 класу Мацкул С.А.

Тема. Вплив куріння, алкоголю та наркотиків на здоров’я.
                  Навчитись казати: «Ні».
Мета уроку:
·                  Ознайомити учнів зі шкідливим впливом тютюнопаління, вказати на шкідливість алкоголю і наркотиків на розвиток молодших школярів.
·                  Навчати дітей приймати рішення, що має менше негативних наслідків для здоров’я та життя в цілому.
·                  Розвивати вміння працювати в групах.
·                  Виховувати повагу до оточуючих, почуття любові до ближніх.
Обладнання: таблиця “Будова дихальної системи”, зошити з основи здоровя”, презентація
Хід уроку
I.            Організація класу.
II.         Повідомлення теми уроку.
III.     Мотивація навчальної діяльності.
-- Кожній людині у житті доводиться вибирати, адже, зрештою, вона має на це право.
Всім в житті доводиться  робити вибір. Для того, щоб зробити правильний  вибір, людина повинна усвідомити: хто вона є, ким хотіла б стати в житті, що слід зробити, щоб досягти цього. Тоді людина може зробити свій власний вибір і щодо доцільності чи недоцільності паління.
Що краще – бути здоровим, багатим  і щасливим чи хворим, бідним і нещасним?
Для того, щоб бути успішним у житті, потрібно не піддатися тютюновій спокусі.
IV.   Активізація розумової діяльності.
--  “ Здоровя – це ще не все, але все інше без нього ніщо”, - говорили античні філософи.
Нещодавно фонд “Здоровя для всіх” провів опитування з проблеми тютюнокуріння,  і запропонував поставити запитання зіркам спорту, мистецтва, стосовно куріння.
Запитання, на які погодились відповісти відомі українці:
1.                Чи курите Ви?
2.                Чи курили Ви в дитинстві?
3.                Якими тоді були ваші захоплення?
4.                Ваші поради, як досягти в житті успіху?
Відповідають брати Клички, чемпіони світу з боксу:
1.                 НІ, жоден  з нас не курить, оскільки куріння навряд чи допомогло б нам досягти тих результатів, які ми маємо сьогодні.
2.                 Ні, на куріння просто не було часу, а також і бажання.
3.                 Звичайно, у першу чергу  - заняття спортом.
4.                 Знайдіть заняття до душі. Максимально будьте зайняті і памятайте, що саме ви творите своє майбутнє. Можна або багато й цілеспрямовано працювати, або сидіти й курити. Результати у першому й другому випадках будуть протилежні.
Відповідає Руслан Пономарьов, чемпіон світу з шахів: 
1.                   Я не палю і ніколи не палив.
2.                   Успіхів у своєму житті досяг, тому що не витрачав свій час на марне й шкідливе для здоровя заняття, яким поза сумнівом, є куріння.
3.                   Улюблені заняття – навчання у школі та гра у шахи.
4.                   Ставте перед собою благородну мету, багато працюйте задля її досягнення.
5.                   Цінуйте час – потім не наздоженете, цінуйте здоровя, щоб потім його не зміцнювати.
V.     Вивчення нового матеріалу.
1.   Проблемне питання: Чому ж тютюнопаління є таким шкідливим?
(Відповіді дітей).
2.     Робота з таблицею “Будова дихальної ситеми”.
3.     Дихальні впрви


4.     Розповідь вчителя.
Тютюнопаління є найпоширенішою шкідливою для організму людини звичкою.
Нікотин та інші компоненти тютюну сприяють ураженню майже всіх органів і систем організму. Тютюнопаління знижує працездатність людини, послаблює імунітет, знижує пам’ять. Негативний вплив куріння на організм дитини проявляється у швидкій втомі, млявості, поганому апетиті, роздратованості, відставанні у фізичному розвитку, хворобах легень. Тютюновий дим затримує корисні ультрафіолетові промені, у курців жовті зуби, пальці. Тютюнопаління  спричинює багато захворювань і веде до передчасної смерті. Нікотин – дуже сильна отрута, яка порушує обмін речовин, пошкоджує органи дихання і серцево – судинної системи.
Зявився новий термін – “хвороби курців”. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щорічно на планеті гине 2,5 млн. осіб.
 5. Поетична хвилинка (здоров’язберігаюча вправа з артикуляційним завданням)
-- Як хочеш швидко підростати
 І розвиватися, як слід,
 Себе повинен вберігати
 І захищати від бід.
-  Яка ж біда спіткати може?
-  О! Бід навколо ціла тьма!
  Ти не роби, чого негоже,
Не підставляй себе дарма.
Цигарку взяв малий хлопчина,
Як паровоз іде й димить.
Й не думає того дитина,
Що це страшна для нього мить.
Він виробля погану звичку,
Бо вже звикатиме палить.
Здоровячко, як рукавичку,
Він може просто загубить.
6.  Продовження розповіді учителя.
-- Є ще один наркотик, який приносить людям зло, горе, руйнує життя, долі, позбавляє радощів та розуму, це – алкоголь. Ф. Достоєвський справедливо помітив, що ніхто і ніщо так не перетворює людину на тварину, як горілка.
Особливо небезпечний алкоголь молодому організмові. Пиво – це теж своєрідна отрута. У людей, які зловживають пивом, порушується обмін речовин, розвивається хвороба “бичаче серце”, руйнується печінка.
Алкоголь чужий природі всього сущого на землі і, крім людини, його не вживає жодна істота. Навіть зерна пшениці, які пролежали понад 3 тис. Років у гробницях фараонів, сходять і колосяться, у той час як зерно, змочене в горілці, ніколи не проросте.
7. Релаксаційна пауза «Погода в Занзібарі»





VI. Закріплення та осмислення знань.
1.     Робота з підручником
2.     Зорова гімнастика
     



 3.  Робота з прислівям.
1.            Що у тверезого на умі, те у пяного на язиці.
2.            Хміль не вода – чоловіку біда.
3.            Як до праці – руки дрижать, а чарочку – добре держать!
4.            Де чарка, там і сварка.
5.            Хто горілку любить, той сам себе губить.
6.            Хвали себе не при чарці, а на косарці.
3.   Дискусійне обговорення шкідливого впливу алкоголю і наркотиків на розвиток організму дитини:
Завдання: визначся в яку дискусійну групу увійдеш:
        1 група    “Як не піддатися спокусі випити першу чарку?”;
        2 група    “Ні, я ніколи не буду вживати наркотики”;
        3 група    “Знайди силу волі сказати “Ні!”
Підготуйся до виступу, щоб довести правильність своїх тверджень.
Візьми участь у дискусійному обговоренні питань.           
VII.    Підсумок уроку